Parmak Arası Kaşıntısı Neden Olur?

Genellikle parmak arasında oluşan kaşıntılar alerjik bir durum olabildiği gibi mantar hastalığı da sebep olmaktadır. Ayak ve el parmakları arasında meydana gelebilen kaşıntılar, ayak parmakları arasında hassas deri mevcut olduğundan enfeksiyonlara müsaittir. Ayakların terlemesi, açık ayakkabı giymek, uzun süre ya da devamlı çıplak ayakla dışarıda dolaşmak kaşıntı olmasına sebep olmaktadır.

Ayak parmakları arasında kaşıntı şikayetlerinin en önemli sebebi mantar denilebilir. Kaşınmaya yol açan vakalarda kuruma, pullanma şikayetleride baş göstermektedir. Bu şikayetlerin tedavisinde merhem, sprey ve ilaçlar kullanılabilmektedir. Ayak kaşıntısına maruz kalmamak ya da tekrarlanmaması için ayakların günlük olarak yıkanması, rahat ayakkabılar giyilmesi, terlediğinde temizlenmesi ve kurutulması, ayaklar ıslakken çorap ve ayakkabı giyilmemesi, ayakların hava alması gerekmektedir.

Ayak Parmak Arası Neden Kaşınır ?

Bir çok sebebi olabilir, tek tek ele alarak sıralamak gerekirse;

Alerjik kaşıntılar
Bir çok bölgenin kaşıntısına neden olan parfüm, çorapların yıkandığı deterjan, toz ve kir alerjiye sebep olabilir. Dolayısıyla bu alerji kaşıntılara yol açmaktadır.

Mantar
Bir çeşit cilt rahatsızlığı olan mantar, vücudun her yerinde olduğu gibi ayak ve elde de ortaya çıkabilir. Ayak parmaklarında, ele göre daha fazla görülme ihtimali mevcuttur.

Sedef hastalığı
İnsanlarda yoğun şekilde görülmekte olan bir cilt hastalığıdır. Ciltte kaşıntı ve kızarıklık şikayetlerine yol açmaktadır. Stres, enfeksiyon gibi sebepler şikayetleri arttırabilir. tedavisi için muayene olunmalı ve doktorun önereceği ilaçla kremler düzenli olarak kullanılmalıdır.

Uyuz
Akarlar nedeniyle baş gösteren bulaşıcı ve aşırı kaşınmalara yol açan bir cilt hastalığıdır. Parmak uçları dahil vücutun tüm bölgelerinde kabarıklıklar, döküntüler ve aşırı kaşınmalar meydana gelir. Daha çok kalabalık olan askeriye, yatılı okul ve harabe olan yerlerde görüşür.

el parmakları arasında ortaya çıkan kaşıntıların sebepleri egzama, mantar, böcek sokması sebeplerinden dolayı oluşmaktadır. Bu tür cilt sorunları parmak aralarında kaşınmalara neden olmaktadır.

El parmak aralarında meydana gelen kaşıntı da genel olarak egzama, mantar, böcek sokması gibi nedenlerden kaynaklanır. Bu tür hastalıklar parmak aralarında kaşıntı ve kızarıklığa sebep olur.

El parmakları arasında kaşıntının nedenleri

Böcek ısırığı
Özellikle yaz mevsiminde veya yeşillik alanlarda daha çok görülmektedir. Böceklerin ısırdığı bölgede şişme, kızarıklık ve kaşınmalar meydana gelmektedir.

Dishidrotik egzama
Elin tüm her yerinde kabarıklık, kızarıklık ve kaşınmalar meydana gelir. Bir tür deri iltihabıdır. Kaşıntı oldukça aşırı olduğundan fazla şiddetli kaşındığında yaralar oluşmasına sebep olabilir.

Parmak arası kaşınması nasıl geçer ?
Kaşıntılar bir kaç günü geçtiyse mutlaka bir doktora muayene olunması gerekmektedir. Kaşıntının sebebi bir netliğe kavuşturulduğunda yapılması gerekenleri iletecektir.

http://www.kasintitedavi.com/parmak-arasinda-kasinti

6 Comments

Add a Comment
 1. Her sene mayıs haziran aylaŕında elimin parmak arası kaşınıyor sebebi ve nasıl geçer yardımcı olabilseniz sevinirim

  1. Kaşıntı çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilen bir cilt sorunudur. Fakat belli bir dönemde olması akıla alerjiyi getiriyor. Polen ya da mevsim değişikliğinden dolayı olabilir. bir dermatoloji (cildiye) uzmanına başvurarak muayene olabilirsiniz. Kaşıntıyı sebebini bulana kadar dindirmek için pruzon merhem kullanabilirsiniz. http://www.kasintitedavi.com/pruzon adresinden sipariş geçebilirsiniz.

 2. Merhabalar benim el ve ayaklarimda kasintilar oluyor 1 hafta ve daha vazla surebiliyor kasiniyor sonra sisiyor asiri rahatsizlik veriyir doktorum alerji tedavisi yapiyor polen icin 4 senidir ama bu kasinti ve sislige cozum bulamadim ak cigerden olabilirmi

  1. Merhaba. Farklı bir doktorada başvurmanızı öneririz. Eğer kaşıntıları azaltarak rahatlamak istiyorsanız PRUZON kullanabilirsiniz. Yalnız bu merhem sadece kaşıntıyı sürüldüğü zaman gidermekte olup tamamen yok etmemektedir. Yani sürdüğünüz bölgeyi yıkadığınızda falan tekrar kullanmanız gerekir.

 3. Merhabalar benim ayaklarimin parmak arası kaşınıyor bazende yara oluyor ne yapabilirim acaba

  1. Ahmet bey merhaba.
   Parmak arası kaşıntısıyla genelde mantar probleminden dolayı karşılaşılır.
   Evinize geldiğinizde ayaklarınızı duru su ile yıkayın ve güzelce kurulayın. Gün içinde ayaklarınız terliyorsa bulunduğunuz yerde de yıkama ve kurulama işlemi yapabilirsiniz. Çoraplarınız nemli olmasın. Yıkama ve kurulama işlemi yaptıktan sonra kuru çorap giyin. Tercih ettiğiniz ayakkabıdan dolayı söz konusu oluyorsa ayakkabınızı değiştirin. Kaşıntı probleminin sebebini bulana kadar pruzon kullanabilirsiniz. Tabi kaşıntının tamamen kaybolması için altta yatan sebep tespit edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Nasıl Geçer ? Tıkla Öğren © 2016
Kasinti.net'te bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.