Nasır Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Cildin aşırı derecede sürtünmeye ve basınca maruz kalması doğrultusunda dairesel şekilde sertleşmesine ve kalınlaşmasına nasır ismi verilmektedir. Nasır vücutta en çok ayak bölgesinde meydana gelmektedir. Ayak üstleri, ayak parmakları, ayak parmakları araları ve ayak tabanında sık görülür. Bunun dışında ki diğer bölgelerde de oluşması mümkündür.

Nasır probleminin en çok ayaklarda meydana gelmesinin sebebi kişinin kullandığı ayakkabının ayağına büyük ya da küçük gelip tam oturmamasıdır. Nasır sıkı ayakkabı kullanılması, fazla yüksek topuklu ayakkabı tercih edilmesi veya uzun süre ayakta durulması doğrultusunda oluşan bir sorundur.

Çorapsız giyilen ayakkabı, fazla yürümek, el emeği gerektiren ağır meslek, ayak üzerinde baskı oluşumunu artıran fazla kilolar, yine ayakta ki basıncın artmasına sebep olan spor hareketleri veya uğraşı olası nasır sebeplerindendir.

Ayaklarında ki kemikleri çarpık olan kişiler, ter bezi hastalığı olanlar, vücudunda yara veya siğil söz konusu olan kişiler diğer insanlara göre daha fazla risk grubundadırlar.

Ayrıca, şeker hastalarında ve ayaklarında zayıf kan akışı olan hastalar da nasırdan kaynaklanan komplikasyon riski daha yüksektir. Bu gibi durumlarda kesinlikle bir doktora başvurulması tavsiye edilir.

Kalın ve pürüzlü cilt, sert çıkıntılar ve ağrı nasır belirtilerden bazılarıdır. Bu belirtiler ayakta veya yürürken büyük rahatsızlığa neden olabilir .

Sürtünme ve basınç durumu ortadan kalktığı zaman nasır iyileşir. Nasır tedavisi için gerekirse ilaçlar ve losyonlar kullanılabilir. Ayrıca nasırdan kurtulmak için doğal ev ilaçlarını da deneyebilirsiniz.

Nasır Belirtileri
– Deri kalınlaşması
– Kalınlaşan bu bölgede renk değişimi
– Yanma ve zonklama hissi

İlerleyen Nasır Belirtileri
– Ağrı
– Nasır etrafındaki alanda hassaslık
– Nasır etrafından irin veya sıvı akışı
– Şişkinlik
– Ateş

Nasır Nasıl Geçer?
Nasırın evde iyileştirilebilmesi bazen mümkün olabilmektedir. Bu daha çok fazla ilerleme göstermemiş nasır vakaları için olumlu olmaktadır. Aşırı büyümüş ya da ilerlemiş vakalarda maalesef işe yaramayabilir.

– Ponza taşı ile nasırınızı ovabilirsiniz. Fakat bu işlem esnasında oldukça nazik davranmalı fazla aşırıya kaçmadan ovmalısınız. Nasırınızın rengi pembeleştiği anda ovma işlemini sonlandırmalısınız. Daha fazla devam ettiğiniz taktirde kanamasına ve yara olmasına yol açabilirsiniz.

– Papatya çayı demleyerek bir lehene dökebilir ve içine ayaklarınızı sokabilirsiniz. Yarım saat kadar ayaklarınızı içinde beklettikten sonra çıkarın ve duru su ile yıkayın. Ayağınızda lekelenmeler oluştuysa sabun ile yıkayabilirsiniz.

– Bir lehen suyun içine bir miktar karbonat ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı bir lehene koyun ve ayaklarınızı içinde 30 dakika bekletin. Bu işlemi her gün yapmanız nasırın yumuşamasına neden olacaktır. Ayaklarınızı çıkardıktan sonra kurulayın.

https://www.hangidoktorbakar.com/nasir
https://www.nasirtedavi.com/nasir-neden-olur
https://www.nasirtedavi.com/nasir-tedavisi/

Kaşıntı Nasıl Geçer ? Tıkla Öğren © 2016
Kasinti.net'te bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.