Makat Kaşıntısı Neden Olur?

Makat kaşıntısı tıbbi ismiyle anal dermatit, halk arasında ise mayasıl olarak tabir edilmektedir. Bir çok kişi basur’a mayasıl dese de mayasıl çok farklı bir hastalıktır. Makatta kaşıntı sık aralıklarla sürekli olan bir problem olabildiği gibi yerli yersiz kaşınarak toplantı ya da farklı kalabalık ortamlarda kişileri zor bir duruma sokmaktadır.

Makatta Kaşıntı Neden Olur?
Makat hastalıkları olarak adlandırılan rahatsızlıklardan biri de anal dermatit yani makatta kaşıntı durumudur. Makat bölgesinde oluşan bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi bu problemde tedbirsizlik ve ihmalkarlıktan dolayı meydana gelmektedir.

– Temizliğe özen göstermemek ; Kişilerin bu bölgenin temizliğine fazla dikkat etmemesi sebebiyle kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Dışkılama ihtiyacından sonra makat bölgesinin temizlenmesi gerekmektedir.

– Aşırı titiz olmak ; Hijyene özen göstermeyen insanlar olduğu gibi çok aşırı şekilde titiz olan insanlarda vardır. Özellikle makatı sabun, şampuan ve ıslak mendil gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerle temizlemekte zararlı olabilmektedir. Makat bölgesinde bulunan koruyucu tabakanın incelmesine olanak tanıyacak şekilde temizlemek kaşıntılara neden olabilmektedir.

– iç çamaşırının veya makat bölgesinin nemli kalması ; Terleme veya dışkılama sonrası makatın ıslak ve nemli kalması kaşıntılara neden olmaktadır. Mümkün olduğunda kurulanması ya da çamaşır değiştirilmesi gerekmektedir.

– Dar giyim tercih etmek ; Dar pantolon, tayt ya da benzeri kıyafetler giyerek bölgenin hava almasını engelleyecek seçimler yapmak kaşınmaya neden olmaktadır.

– Fazla kilo ; Fazla kilolu olan insanlar makat yanaklarının birbirine temas etmesi ve hava almaması nedeniyle kaşıntılara maruz kalabilmektedirler.

Makat Kaşıntısı Yapan Hastalıklar

Gelip geçici olan kaşıntılarda meydana gelebileceği gibi, farklı hastalıklarla oluşan şikayetlerde bulunmaktadır. Makat kaşıntısı yapan hastalıklar şöyle sıralanabilir,

– Anal dermatit
– Hemoroid (dış basur)
– Anal Apse
– Anal Fissir (makat çatlağı)
– Makat Siğili (kondilom)

4 Comments

Add a Comment
 1. Makat bölgemde inanılmaz kaşıntı oluyor bunun için ne yapmam gerek. doktora gitmeye utanıyorum… tşkler

  1. Selcan; Merhaba, makat bölgenizi duru suyla yıkayın. Sabun, şampuan ve ıslak mendil gibi araçlarla temizlemeyin. Aşırı titiz davranarak bastırarak silmeyin. Tuvalet kağıdınızı kalite bir markadan seçin ve makat bölgesini ıslak bırakmayın. İç çamaşırınız da kaşıntıya sebep olabilir, sık sık değiştirebilirsiniz. Mümkünse pamuktan üretilmiş iç çamaşır tercih edebilirsiniz. Çok dar giyim tercih etmezseniz hava almasını sağlayarak sorun düzelebilir.

 2. Hocam benim makata kasinti var ben kucuken 2 3 defa kasindi ama kesildi ve bu yaklasik 2 haftadir devam ediyor ne yapmam lazim

  1. Makat kaşıntısı bir çok sebepten olabilir.
   Makat temizliğinize fazla abartmadan duru su ile yıkayarak özen gösterin. Terliyorsanız sık sık kurulayın.
   Hemoroid vs. gibi bir rahatsızlık söz konusu ise tedavi olmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntı Nasıl Geçer ? Tıkla Öğren © 2016
Kasinti.net'te bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.